
A PLANTETHICS egy etikus, fenntartható, vegán ékszereket, divat- és lakberendezési kiegészítőket készítő hazai márka. A természet ihlette, letisztult, elegáns darabokat a növényetika elvei szerint, kézzel és szeretettel állítjuk elő, kiemelt figyelmet fordítva az alapanyagokra, beszállítókra és a munkakörülményekre is.
PLANTETHICS – Bemutatkozunk
Dénes Barbara vagyok, a PLANTETHICS alapítója és tervezője. Erdő mellett nőttem fel és ma is ott élek. Nagyon szeretem hallgatni a madarakat, a fákat, a természet minden neszét. Szeretném, ha erre az utánunk következő generációknak is lehetősége lenne, ha ők is arra törekednének, hogy harmóniában éljenek a természettel.
Közel 20 éve foglalkozom itthon és külföldön fenntarthatósági, illetve kulturális projektekkel, melyek során már többször előkerült a gondolat, hogy olyan saját kezdeményezésbe fogjak, ahol a környezettudatos design és divat mentén közelebb hozhatom az embereket a természethez. Ennek eredményeként 2015-ben indítottam útjára a PLANTETHICS-et.
A bioetikának van egy olyan ága, amely a növények és az emberek kapcsolatát vizsgálja, azt, hogy miként hatnak egymásra, hogyan segíthetik egymást. Innen ered a nevünk (növényetika), és ez fedi le mindazt, amit és ahogyan szeretnénk átadni. A PLANTETHICS küldetése közelebb hozni a növényeket – tágabb értelemben a természetet – és az embereket, szeretnénk megmutatni, hogy a növények szeretete mentén lehet más utat is választani.
Lehet zöldebben, kisebb ökológiai lábnyommal, felelősségteljesen, mégis lazán, divatosan élni, tömegtermékek helyett a kisszériás, egyedi tervezésű, helyi alkotók által készített darabokat vásárolni.
Ki készíti a terméket?
A márka tervezőjeként magam készítem az egyedi megrendeléseket, a Rewood, Zuzmo, Forest, Terra ékszereket és a lakberendezési kiegészítőket, valamint a Wanderwomen újrahasznosított és fair trade nemesfém ékszereket.
A Play Plats pozsgáshátú állatokat és csészéket anyukámmal közösen ültetjük tele szukkulensekkel és kaktuszokkal.
Emellett a Veganwear-kollekció nagy teherbírású shoppereinek és vászonzsákjainak illusztrációi is hozzám köthetők. Olyan apró, de szívből jövő feladatokat is én végzek, mint a kartondobozok tervezése, hajtogatása, a címkék grafikai kivitelezése, valamint a legkisebb vászonzsákok vagy karton ékszerdobozok pecsételése.
Ha bizonyos munkafolyamatokra (például forrasztás, újrahasznosított fa tárgyak csiszolása, festése, lakkozása) nincs kapacitásom, akkor segítségemre van több Budapesten élő lány.
A Rewood-kollekció alapanyagát viharkárokból és metszési munkálatokból származó fa adja, a fa gyűjtésében, hántolásában, előkészítésében egy kecskeméti család van segítségemre. A Rewood falidekorációkhoz Csiszár Margaréta, a StudioReta alapítója készíti a kalligráfiákat az otthoni műhelyében. 2020-ban csatlakozott Sebowood is a mentett fából készített posztertartóival a Rewood-kollekciónkhoz, ehhez Benkő Sebi saját budapesti műhelyében készíti a kereteket.
A Terra- és Forest-kollekció életre hívásában segítségemre van egy budapesti ólomüvegező mester. Az ékszerekbe az erdőben és a kertünkben általam szedett kis préselt növények kerülnek. Arra mindig odafigyelek, hogy maradjon elég hajtás és virág a növényeken, amivel tovább tudnak nőni és szaporodni, így óvva meg az erdő ökoszisztémáját.
A Veganwear pólók európai beszállítótól vannak. A pólókhoz a növényetikához illeszkedő illusztrációkat hazai grafikusokkal készíttetem, ezeket egy budapesti műhelyben hímzik és a termékismertetőt környezetbarát tintával digitálisan nyomják a pólók belsejébe, szintén amiatt, hogy ne gyártsunk felesleges termékcímkét.
A Veganwear maszkokat és lakástextil termékeket CikkCakk Studio-s alkotótársammal, Szép Évával, az Evuska márka alapítójával együtt készítjük budapesti varrodában és Éva budapesti műhelyében.
Asbóth Szaffi, Bodnár Flóra, Ruzicska Tünde keramikus művészek a saját budapesti kerámiaműhelyeikben készítik az Earth-kollekció tálkáit, kaspóit, tányérjait, poharait előre egyeztetett, PLANTETHICS stílusban.
Gelencsér Zsófi, a Sophie Bello kozmetikai márka alkotója, az otthonában önti a szójaviaszt az általam gyűjtött régi csészékbe, poharakba az Essence-kollekció szójagyertyáihoz.
Az újrahasznosított papírra nyomtatott PLANTETHICS öröknaptárunk 12 hazai kortárs illusztrátor, festőművész, grafikus közreműködésével készült egy budapesti nyomdában, ahol a gépekre, alapanyagokra és a gyártás folyamatára is odafigyelnek.
Hol készülnek az alapanyagok?
A termékeink alapanyagai Magyarországon és Európában készülnek. Az organikus pamutpólók Indiából érkeznek.
A fair trade és újrahasznosított nemesfémmel való munka tehermentesíti az amúgy kizsákmányolónak mondott ötvös szakmát (nemesfémek és drágakövek bányászata), hiszen minden alapanyagunk etikus forrásból, Európából származik és az újrahasznosításra is nagy hangsúlyt fektetünk. A legkedvesebb számomra, ha régi családi ékszerekből teremthetek valami újat, ami illik a viselőjéhez.
A Veganwear pólók organikus gazdálkodásból származó 100% pamutból készülnek olyan európai partner felügyelete alatt, aki kizárólag bizonyított fair munkakörülmények és bérek mellett, fenntartható, organikus gazdálkodásból származó alapanyagok felhasználásával állítja elő a kiváló minőségű termékeket. Nagy hangsúlyt fektet a társadalmi felelősségvállalásra, a szén-dioxid-kibocsátás és a vízfelhasználás csökkentésére, és minden vonatkozó nemzetközi tanúsítványnak is megfelel. A pólók Global Organic Textile Standard (GOTS), STANDARD 100 by OEKO-TEX®, Organic Content Standard (OCS), Recycled Claim Standard (RCS) és PETA-Approved Vegan minősítésűek.
A Play Plants szériához bolhapiacokról, családi örökségből és régiségboltokból származó, már nem használt csészékbe és játékállatokba ültetek pici szukkulenseket és kaktuszokat, növényültető foglalkozásokat is tartottam/tartok.
A Rewood-kollekciónk darabjai viharkárok és metszési munkálatok során keletkezett faanyag újrafelhasználásával születnek. A fülbevalókhoz különböző méretű faágszeleteket használunk, természetes és minimál designt eredményezve. A fülbevalók és a nyakláncok alapjai nikkelmentes ötvözetekből, nemesacélból, illetve újabban fair trade és újrahasznosított nemesfémekből is készülnek.
A Zuzmo-kollekciónknál hosszú nyakláncokon csiszolt európai üveggyöngyök és erdei zuzmó lakik apró üvegekben, amiket egy vidéki család gyűjt nekünk az erdő ökoszisztémájára való odafigyeléssel.
A Forest-kollekció esetén a kertünkben, illetve a kirándulásaink, túráink, sziklamászásaink során kis páfrány- és borostyánleveleket, mezei virágokat, pitypangot gyűjtünk, így a vásárlóink is részesei lehetnek a természetjárásainknak. Arra mindig odafigyelünk, hogy bőségesen maradjon hajtás, amivel a növények tovább tudnak nőni és szaporodni, így megóvjuk az erdő és a kert ökoszisztémáját.
Minden darab Tiffany ólomüveg technikával, kézzel készül, amikor csak lehet, újrahasznosított üveggel dolgozunk. A nyakláncok esetén Európából származó antik- és ezüstszínű keret és hosszú nyaklánc választható, minden ötvözet nikkelmentes, a fülbevalóknál pedig ezüstszínű ólomüveg keret és nemesacél tartozékok teszik az érzékeny bőrűek számára is kellemes viseletté a Forest füliket. Meglepő, hogy mennyire könnyűek. A Forest ékszerekhez kézzel szitázott textilzsákot is adunk a biztonságos tároláshoz, ami jól jön otthon vagy utazáskor.
A tradicionális üvegművesség és a minimál design további összekapcsolásaként indítottuk el a szintén Tiffany ólomüveg Terra-kollekciót, ahol nyakláncként hordható miniterráriumokba élő Tillandsia növényeket helyeztünk. A helyi alapanyagok használatára ügyelve a Tillandsia növényeket egy Budapesthez közeli kis kertészetből szerezzük be, ott termesztik őket. Az üveg itt is legtöbb esetben újrahasznosított.
Az Essence-kollekció 100% vegán szójagyertyáit olyan régi csészékbe, poharakba öntjük, amiket Magyarországon szereztem bolhapiacokon, régiségboltokban vagy családi örökségből.
A Wanderwoman luxusékszer-kollekciónkhoz és az egyedi megrendelésekhez fair trade és újrahasznosított nemesfémet használunk, amely Európából származik. De lehet hozni családi aranyat, ezüstöt, és akkor a régi emlékeknek adok új életet.
További információk
Amit csak lehet, újrahasznosítunk, a maradék anyagokat egymás között elcsereberéljük vagy alapanyagvásárt tartunk a CikkCakk Studióban.
Az Instagram story-kban rendszeresen házhoz viszem az erdőt, mesélek az aktuális erdei és kerti növényekről, állatokról és az otthoni műhelyembe is bepillanthatnak az érdeklődők. A workshopokon is nagy hangsúlyt fektetek a fenntartható élettel kapcsolatos beszélgetésekre, praktikumokra.
A fentiek folyományaként készül egyébként egy PLANTETHICS e-könyvsorozat is a növényetika mentén.
Csomagolás
A Forest-kollekció ékszereit kézzel szitázott, vidéki varrodában készített kis textilzsákokban adjuk, hogy biztonságosan lehessen tárolni és vinni. Ajándékként is szépen mutat így.
Ahol szükséges, újrahasznosított papírból készült kartondobozokba csomagoljuk a termékeket, saját kézzel hajtogatva, otthon nyomtatott és ragasztott címkékkel. A dobozokat használt papírral tömjük ki.
A Wanderwoman-kollekció ékszereit mohával bélelt, viharkárokból és metszési munkálatokból származó faágakból készített Rewood dobozkákba tesszük.
Garanciális szempontok
Hivatalosan 6 hónap garanciát tüntettem fel a webshopban, de valójában később is bármikor szívesen javítom, cserélem, amire épp szükség van. Egy éven belül ingyen, azon túl 1000 forint a FOREST nyakláncoknál a lánccsere, az egyéb kisebb javításokat egyedileg egyeztetjük, legtöbbször ezeket ingyen végzem.
A Wanderwoman-kollekció termékeire örök garanciát vállalok rendeltetésnek megfelelő hordás mellett. Ha meglepetésként kapta valaki a termékünket és esetleg nem tetszett neki, vagy már volt olyanja, ki lehet cserélni bármely PLANTETHICS-termékre az adott érték felhasználásával.
Alapítva: 2015
Legnépszerűbb témáink
Láda, szekrény, háztartástan – Gardróbrendszerezés Marie Kondo és a The Home Edit előtt
Azon gondolkodtam mostanában, vajon régen is téma volt a ruhásszekrény rendszerezése? Lett volna...
Babaruha, gyerekruha – Hol, kiktől és mit vásároltam a kisfiamnak?
Nosztalgiautazásunk folytatódik. Sipos Viktória, a Love the Organic márka tulajdonosa és a Pici...
A gombabőr „romantikája” – A jövő alapanyaga egy budapesti lakásműhelyben
Aki komolyabban érdeklődik a fenntartható életmód és dizájn iránt, annak jó eséllyel lehet ismerős...